• Çünkü Blizzard'ı seviyoruz!
 1. Foruma düzenleme yapılacağından belirsiz bir süre forumumuz kayıtlara kapalı olacak, yeni üyeliklere açılmayacaktır.

Garrison - Follower Görevleri

'Garnizonlar' bölümündeki bu başlık Lo'Gosh tarafından başlatılmıştır, 12 Ağustos 2015.

 1. Lo'Gosh

  Lo'Gosh For Azeroth! Yönetici

  188
  23
  6 Mayıs 2015
  [​IMG]

  Takipçi görevlerinin (follower missions) nihai amacı, karakterinize raidler için eşya toplamada yardımcı olmaktır. Bu noktaya gelebilmek için, takipçilerinizin seviyesini 100'e çıkarmak ve onların eşya seviyelerini (takipçiler iki parça eşyaya sahiptir: silah (weapon) ve zırh (armor)) yükseltebilmek amacıyla birçok takipçi görevi tamamlamalısınız. Bunları yaptıkça, kalitesi artan eşyalar kazandıran zorluğu artan takipçi görevleri açacaksınız.

  Düşük seviye görevler, seviye kasarken ya da seviye 100'e ulaştıktan sonra eşya toplarken yardımcı olan (her ne kadar raid seviyesinde olmasa da) eşyalar da kazandırmaktadır.

  Görevi yapmak ayrıca başka bir yolla elde edilemeyen 2 takipçiyi alabilmenize imkân sağlar:
  Rehber İçeriği
  1. 6.1 ile Gelen Yenilikler
  2. Takipçi Görevlerinin Temelleri
  3. Görev Başarı Oranı
   1. Görevlere Doğru Takipçileri Gönderme
   2. Görev Türleri
  4. Raid Eşyası Kazandıran Görevleri Açma
   1. Takipçi Yükseltmelerini Anlama
    1. Takipçiler Nasıl Eşyalandırılır
   2. Raid Eşyası Ödülleri
   3. Blackrock Foundry Görevleri
  5. Görev Ödülleri
   1. Görev Seviyesi Başına Eşya Kalitesi
   2. Diğer Görev Ödülleri
  6. Takipçi Kalitesi
  7. Görev Başarımları
  8. Takipçi Başarımları

  1. 6.1 ile Gelen Yenilikler

  Yama Notları zaten oldukça açıktı ancak biz yine de tek tek burada onları sıralıyoruz. Rehberin ilgili tüm bölümleri (daha çok Blackrock Foundry görevleri) güncellenmiştir.
  • Bir profession binasını seviye 3'e yükseltmenizle birlikte yeni profession görevleri açılacak. Bunları başarıyla tamamladığınızda work orderları anında tamamlamanızı sağlayan bir eşya kazanırsınız.
  • Oyuncular, garnizonuna günlük, rastgele olarak gelen ziyaretçilerden biri tarafından verilen Relic ve Bounty görevlerini tamamlayarak bunların takipçi görevi versiyonlarını da açabilirler.
  • En az 1 Archeology'e sahip oyuncular için yeni exploration görevleri geldi. Bu görevleri başarıyla tamamladığınızda Archeology fragmentleri, keystonelar ya da bir Draenor bölgesi için treasure map kazanabilirsiniz. Bu yolla kazanılan treasure mapler için ilgili Draenor bölgesinin görev başarımını tamamlamanız gerekmemektedir.
  • Stormshield ve Warspear'daki Archeology Vendorları artık 5 Restored Artifact karşılığında bir takipçi exploration görevi açacak bir eşya satmaktadırlar.
  • Seviye 100 Battlefield Scouting görevleri artık Apexis Crystal kazandıran görevlere erişim sağlamaktadır.
  • Seviye 665, 680 ya da 695 eşyalar içerebilen bir cache veren yeni BRF raid görevleri geldi.
  • Gold, Apexis Crystal, Savage Blood ya da Augment Rune kazandıran yeni takipçi görevleri eklendi.
  • Seviye 100 Garrison Resource görevleri artık daha fazla Garrison Resource kazandırmaktadır.
  • Seviye 90-94 arası hiç takipçiniz olmasa bile seviye 90-94 gold ve Garrison Resource görevleri çıkmaya devam edecek.
  • Takipçiler için Scavenger traiti artık görevlerden kazanılan Garrison Resource miktarını %200 yerine %100 artıracak.

  2. Takipçi Görevlerinin Temelleri

  Takipçi görevleri, Garnizonunuzun Town Hall'unda yer alan Mission Table üzerinden yönetilmektedirler. Burada, takipçilerinizi düşmanları yenmeleri gereken ve eşya, ekstra takipçi exp, gold vb. (Görev Ödülleri bölümüne bakınız) kazandıran görevlere atarsınız.

  Yeni görevler tamamen rastgele bir şekilde size verilmektedir, fakat verilen tüm görevler takipçilerinizin tamamlayabileceği aralıkta olmaktadır (örneğin, herhangi bir takipçiniz seviye 100'e ulaşmadan seviye 100 görevi almazsınız). Ayrıca, mevcut görevi tamamlamanın yeni görevlerin çok daha hızlı gelmesini sağladığı görülmektedir.

  3. Görev Başarı Oranı

  Her görevde:
  • aynı ırktan, aynı seviyede ve belirli yeteneklere sahip 1 ile 3 arasında düşman,
  • bir süre (30 dakika ile 1 gün arasında),
  • bir savaş alanı (Forest, Town, Desert vb.),
  • ve bir ödül (gold, eşya, follower exp vb.)
  bulunmaktadır.

  Her görev için, 1 ile 3 arasında takipçi atarsınız. Bu her görev için sabittir, yani eğer bir görev 2 takipçi istiyorsa, ona 2 takipçi atamanız gerekir (sadece 1 takipçi atarsanız görevi başlatamazsınız, 3 takipçi atamanız da 2 takipçi slotu olacağından dolayı mümkün değildir).

  Başarı şansınız büyük bir çoğunlukla takipçilerinizin seviyelerine ve sahip oldukları yeteneklere bağlıdır (her takipçinin kalitesine bağlı olarak 1 ya da 2 yeteneği vardır). Her takipçi yeteneği belirli bir düşman yeteneğini counterlar (çeşitli düşman yetenekleri vardır ancak onları sonraki bölümde açıklayacağımız için şu anlık gereksizdirler). Verilen her görev için, eğer takipçilerinizin seviyesi en az görevdeki düşmanlar kadarsa ve takipçileriniz düşmanların yeteneklerini counterlıyorsa başarı şansınız %100 olur. Düşmanların hepsinin yeteneklerini counterlayamasanız bile, belirli bir yerde savaşırken, belirli bir ırktan düşmanla savaşırken, verilen süreden daha kısa sürecek bir görevdeyken ya da belirli bir ırktan başka bir takipçiyle (örneğin Ally of Argus) görevdeyken başarı şansınızı artıran takipçi traitleriyle başarı şansınızı artırabilirsiniz.

  Bunların hepsi başta karmaşık görünebilir ancak uygulamada oldukça kolaydır.

  3.1. Görevlere Doğru Takipçileri Gönderme

  İlk olarak, birçok mission pek zararlı olmasa da başarısız olabilir. Nitekim birçok mission ihtiyacınız olmayan Gold ya da eşya kazandırabilir, bu yüzden bunları başarısızlığa uğratmak fazla sorun olmayacaktır, çünkü followerlarınız yine de experience kazanacak ve bir missionu temizleyerek yenileri için yer açacaksınız. Başarısızlığa uğratılmaması gereken missionları aşağıda listeledik.
  • Garrison Resource kazandıran görevler başarısız olmamalıdır.
  • Takipçilerinize seviye kasarken, ekstra experience kazandıran görevleri başarısızlığa uğratmamalısınız, çünkü bu ekstra takipçi experience'i diğer görev ödülleri gibi işlev görmektedir, haliyle görev başarısız olursa kazanamazsınız.
  • Takipçilerinize seviye kasarken, 3 kişilik görevleri başarısızlığa uğratmamalısınız, çünkü bu görevler her zaman ekstra miktarda experience kazandırmaktadır, bunu görev başarısız olduğunda elde edemezsiniz.
  • Zaten maks. seviye olan takipçileri gönderirken (ve bundan kastımız seviye 100 olup, epic kalitede olanlardır, bkz: takipçi kalitesi bölümü), ihtiyacınız olan şeyleri (raid eşyaları gibi) kazandıran görevlerin %100 başarı şansına sahip olduğundan emin olun.
  Ayrıca hatırlatmakta fayda var; çoğu görev başlatılmak için Garrison Resource harcamaktadır, bu yüzden o görevi başaramadığınızda kullanılan Garrison Resource'un da boşa gitmesine sebep olursunuz. %100 başarı şansı olmayan görevlere takipçilerinizi gönderirken de dikkatli olmanızda fayda var (%95 bile olsa başarısız olma ihtimali vardır).

  Mission Table arayüzü oldukça iyi yapılmıştır ve görevlere doğru takipçileri gönderirken oldukça faydalıdır ki bu da bizi tüm takipçilerin yetenek ve traitlerini öğrenmek zorunda bırakmıyor. Bir görev için takipçiler seçerken, uygun yetenek ve traitlere sahip takipçiler öne çıkarılmaktadır ve başarı şansı her zaman net bir şekilde belirtilmekte olup, takipçi ekleyip çıkardıkça anında güncellenmektedir.

  3.2. Görev Türleri

  Combat, Patrol, Exploration vb. gibi birçok görev türü bulunmaktadır. Bunların her biri kendi ödüllerine sahiptir fakat hangisinin önemli olmadığını öğrenmek önemli değildir çünkü görevler size rastgele bir yolla verilmektedir. Görevin türü fark etmeksizin size verilen her görevi (başarılı ya da başarısız) bir şekilde tamamlamalısınız.

  4. Raid Eşyası Kazandıran Görevleri Açma

  Raid eşyası kazandıran görevlere ILVL 645 görevler denmektedir. Bunlar oldukça nadir görevlerdir ve 3 seviye 100 takipçiniz ILVL 645'e ulaştığında açılmaktadır. Bu yüzden takipçilerinizi nasıl eşyalandıracağınızı öncelikle anlamak önemlidir. Ayrıca 3 seviye 100 takipçiniz ILVL 630'a ulaştığında ILVL 630 görevleri ve 3 seviye 100 takipçiniz ILVL 615'e ulaştığında ILVL 615 görevleri açarsınız.

  4.1. Takipçi Yükseltmelerini Anlama

  Her bir takipçinizin 2 farklı eşyası bulunmaktadır: weapon (silah) ve armor (zırh). İlk kez bir takipçi aldığınızda ILVL 600 silah ve zırhı bulunur. Bir takipçinizin silah ve zırhını onu yükselterek ya da yerine aşağıda listelediğimiz enhancementlardan daha iyisini koyarak artırabilirsiniz.
  Tüm bu eşyalar Dwarven Bunker / War Mill Work Orderlarından elde edilebilmektedir. Enhancementlar Salvage Yard cratelerinde bulunabilmektedir. Ek olarak...
  Son olarak, Trader Araanda ve Trader Darakk (mission table'ınızın yanında bulunur) her biri 500 Gold karşılığında Draenic Armor Set ve Draenic Weaponry satmaktadır. Bunlar bir takipçinizin ekipmanlarını anında 645'e yükseltmenize imkân sağlamaktadır.

  4.1.1. Takipçiler Nasıl Eşyalandırılır

  Takipçilerinizi eşyalandırmak biraz zorludur, çünkü elde ettiğiniz upgradeler rastgele yolla elde edilmektedir ve bir zırh ya da silah kuşandırmak takipçinizin o anda kullandığı mevcut eşyaları geçersiz kılar.

  Item level 615 görevlerini açmak için, seçeceğiniz birkaç takipçinizin (ideal olarak epic olanları, çünkü daha fazla yeteneğe sahip olduklarından daha fazla görev için kullanışlı olacaklardır) item levellarını artırmak için çoğunlukla silah ve zırh upgradelerini kullanacaksınız. Ardından, takipçilerinizi teçhizatlandırmak için item level 630 silahlar ve zırhlar (item level 615 görevlerden elde edilen) kullanırken, seçeceğiniz birkaç takipçide diğer upgradelerinizi (normal görevler, Salvage Yard ya da Dwarven Bunker / War Mill'den elde edilen) kullanmaya devam edeceksiniz.

  Aynı işlemi, takipçilerinizi item level 645'e çıkarmak için item level 630 görevleriyle tekrarlayacaksınız.

  4.2. Raid Eşyası Ödülleri

  16 adet item level 645 görev bulunmaktadır, ancak hepsi aynı kalitede raid lootu kazandırmamaktadır:
  • 4 tanesi item level 655 eşya kazandırmaktadır,
  • 4 tanesi item level 670 eşya kazandırmaktadır,
  • 4 tanesi item level 685 eşya kazandırmaktadır,
  • ve diğer 4 tanesi de item level 685 eşya + 1,000 Gold kazandırmaktadır.
  Bu 4-görevlik tierlerin yalnızca bir tier'ine erişebileceksiniz. Bunun nasıl olacağına dair resmî açıklama şöyleydi (mesajın aslı WoD Beta forumlarında yayınlanmıştı).

  [...] Bunlar, karakterinize, şuan girdiğiniz tier'dan daha yüksek kalitede raid eşyaları kazandıran takipçileriniz için görevlerdir. Eğer LFR yapıyorsanız, Normal kalitede raid eşyası kazanacaksınız, Normal raid yapıyorsanız Heroic kalitede raid eşyası kazanacaksınız ve Heroic raid yapanlar da Mythic kalitede eşya kazanacaklar. Mythic raid yapanlar yine Mythic raid eşyası ve 1K (1,000) Gold kazanacaklar.

  These missions show up rarely enough that you won't be able to deck out your character in these items before the next raid zone shows up, but having a handful of them will give you a nice edge.

  4.3. Blackrock Foundry Görevleri

  Yama 6.1 ile, genellikle yaptığınız raid seviyesinden bir tier daha yüksek bir eşya kazandıracak tıpkı Highmaul görevleri gibi işleyen bir dizi item level 660 görev eklenmiştir.

  5. Görev Ödülleri

  Elde edebileceğiniz diğer türdeki ödüllere geçmeden önce, görevlerden (önceki bölümde üstünden geçtiğimiz item level 645 görev ödüllerini dahil etmiyoruz) elde edebileceğiniz eşyalara gözatacağız.

  5.1. Görev Seviyesi Başına Eşya Kalitesi

  Girişte belirttiğimiz gibi, görevler eşya elde etmenize yardımcı olurlar, bu yüzden her seviyede elde edeceğiniz eşya kalitesini belirtmemizin daha yardımcı olacağını düşündük.


  GörevlerEşya Kalitesi
  Seviye 90Shimmering Gauntlets (item level 512)
  Gleaming Ring (item level 519)
  Seviye 91Tormented Girdle (item level 530)
  Seviye 92Tormented Hood (item level 540)
  Seviye 93Tormented Treads (item level 550)
  Seviye 94Tormented Armament (item level 560)
  Seviye 95Tormented Bracers (item level 570)
  Seviye 96Tormented Leggings (item level 580)
  Seviye 97Tormented Gauntlets (item level 590)
  Seviye 98Tormented Trinket (item level 600)
  Seviye 99Tormented Spaulders (item level 610)
  Seviye 100Munificient Spaulders (item level 615)
  Munificent Choker (item level 615)
  Munificent Robes (item level 615)
  Munificent Bracers (item level 615)
  Munificent Treads (item level 615)
  Munificent Trinket (item level 615)
  Munificent Armament (item level 615)
  Item level 615Turbulent Spaulders (item level 630)
  Turbulent Choker (item level 630)
  Turbulent Robes (item level 630)
  Turbulent Bracers (item level 630)
  Turbulent Treads (item level 630)
  Turbulent Trinket (item level 630)
  Turbulent Armament (item level 630)
  Item level 630Grandiose Spaulders (item level 645)
  Grandiose Choker (item level 645)
  Grandiose Robes (item level 645)
  Grandiose Bracers (item level 645)
  Grandiose Treads (item level 645)
  Grandiose Trinket (item level 645)
  Grandiose Armament (item level 645)
  5.2. Diğer Görev Ödülleri

  Son olarak, takipçi görevlerinden elde edebileceğiniz bir dizi çeşitli ödül de bulunmaktadır:

  6. Takipçi Kalitesi

  Takipçileriniz uncommon, rare ya da epic kalitede olabilir:
  • uncommon takipçiler 1er yetenek ve traite sahiptir,
  • rare takipçiler 1 yetenek ve 2 traite sahiptir,
  • ve epic takipçiler 2 yetenek ve 3 traite sahiptir.

  Epic takipçiler uncommon ya da rare olanlardan daha iyidirler ancak eninde sonunda tüm takipçileriniz epic kaliteye yükselebilirler, bu yüzden epic takipçilere eşyalandırmada öncelik tanımanıza gerek yoktur.

  Uncommon takipçiler seviye 100'e ulaştıklarında, experience çubukları kaybolmaz. Yine de seviye 101'e ulaşmak yerine rare olmalarını sağlayan başka bir seviyeye yükselebilirler. Aynı şekilde, bir rare takipçi epic kaliteye yükseltilebilir.

  7. Görev Başarımları

  Takipçi görevlerini tamamlayarak başarımlar kazanabilirsiniz. Bunları aşağıda sizler için listeledik:
  8. Takipçi Başarımları

  Takipçi elde ederek ve onlara seviye atlattırarak birçok başarım kazanabilirsiniz. Bunlar ise şöyledir:


  Kaynak: Garrison: Follower Missions Guide (WoD 6.2) - Icy Veins
   
  Son düzenleme: 23 Ekim 2015

Sosyal medyada...