• Çünkü Blizzard'ı seviyoruz!
 1. Foruma düzenleme yapılacağından belirsiz bir süre forumumuz kayıtlara kapalı olacak, yeni üyeliklere açılmayacaktır.

Death Knight: Rune ve Runic Power Sistemi

'Death Knight' bölümündeki bu başlık Lo'Gosh tarafından başlatılmıştır, 2 Kasım 2015.

 1. Lo'Gosh

  Lo'Gosh For Azeroth! Yönetici

  188
  23
  6 Mayıs 2015
  Death Knightlar, rune ve runic power'dan oluşan benzersiz bir kaynak sistemine sahiptir.

  Bazı yetenekler kullanmak için bir ya da daha fazla rune gerektirirken, bazıları runic power gerektirmektedir. Bazılarının ise kullanmak için ne rune'a ne de runic power'a gereksinimi vardır.

  Runelar kendi kendine zamanla yeniden dolarken; runic power, rune kullanmanın yanı sıra çeşitli talent ve yeteneklerle yeniden doldurulabilmektedir.

  1. Runelar

  Death Knightlar 3 tür runelara sahiptir: Blood rune, Frost rune ve Unholy rune. Bu runeların adları üç Death Knight talent specalisationlarından gelse de, runelar herhangi bir şekilde bunlarla alakalı değildir. Varsayılan olarak, her Death Knight 6 adet rune'a sahiptir: 2 Blood rune, 2 Frost rune ve 2 Unholy rune.

  1.1. Rune Durumları

  Herhangi bir anda, bir rune üç durumdan birinde bulunur: aktif (active), tükenmiş (depleted) ya da yenilenmekte (regenerating). Belirli türdeki her iki rune da (örneğin her iki Frost rune) tükenmiş ya da yenilenmekteyse, bunlar oyun tarafından kullanılan terminolojiye göre tamamen tükenmiş olarak sayılırlar. Bu durumların her biri aşağıdaki bölümlerde detaylandırılmıştır.

  1.1.1. Aktif

  Aktif (active), runeların varsayılan durumlarıdır. Bekleme halindeyken tüm runelar yavaşça yeniden dolar. Bu nedenle eğer bir süre beklemede kalırsanız (yaklaşık 10 saniye) tüm runelar aktif olacaktır.

  Esasında, aktif o rune'ün müsait ve kullanılabilir olduğu anlamına gelmektedir.

  Aktif runelar, rune harcayan yetenekler tarafından tüketilmektedirler. Örneğin, Rune Tap 1 Blood rune harcamaktadır, bu nedenle bu yeteneği kullanmak 1 aktif Blood rune tüketecektir.

  Eğer bir yetenek kullanmak için yeterli aktif rune'a sahip değilseniz, action bar'ınızda bu yetenek cooldown'da gözükecektir. Bu cooldown, gerekli runelar aktif olana dek geçecek zamana karşılık gelmektedir.

  1.1.2. Tükenmiş

  Bir rune, bir yetenek tarafından tüketildiğinde tükenmiş (depleted) olur.

  Bir rune tükenmiş hale geldiği zaman anında yenilenmeye başlar. Burada bir istisna vardır ki o da eğer aynı türde başka bir rune yenilenme sürecindeyse, son tükenen rune tükenmiş olarak kalacaktır. Diğer bir deyişle, aynı türden iki rune aynı anda yenilenmez.

  Örneğin, eğer öncelikle bir Blood rune yenileniyorsa ve ikinci bir Blood rune bir yetenekle tüketildiyse, ikinci Blood rune ilki yenilenmeyi tamamlayana kadar tükenmiş halde kalacaktır.

  Bir rune ne zaman tükenirse, 10 Runic power (Frost Presence'taysanız 12) kazanırsınız.

  1.1.3. Yenilenmekte

  Varsayılan olarak, bir rune'ün yenilenmesi için tam olarak 10 saniye gerekmektedir. Haste, bu oranı etkilemektedir. Karakteriniz ne kadar çok Haste'a sahipse, runelarınız o kadar hızlı dolacaktır.

  Bir rune yenilenmeyi bitirdiği gibi aktif duruma geçer.

  Rune yenilenmesi combat esnasında da combat dışında da aynıdır.

  2. Death Runelar

  Death runelar, dördüncü bir rune türü değildir aksine bazen runeların bulunabilecekleri alternatif bir aktif durumdur.

  Death runeların oluşabileceği birkaç yol vardır:
  • Blood Death Knightlar için, her bir Death Strike saldırısı onun için kullanılan runeların (1 Frost ve 1 Unholy) yenilenmeyi bitirdiklerinde Death rune olmalarına sebep olur.
  • Frost Death Knightlar için, Blood runelar kalıcı olarak Death rune'a dönüşmektedir.
  • Unholy Death Knightlar için, her bir Festering Strike, Blood Boil ya da Icy Touch kullanımı, onlar için kullanılan runeların yenilenmeyi bitirdiklerinde Death rune'a dönüşmesine sebep olur.
  • Bir Tier-5 talent'ı olan Blood Tap, tamamen tükenmiş bir rune'un Death rune olarak aktif olmasını sağlar.
  Normal Blood, Frost ya da Unholy runelar Death rune olarak işaretlenen diğer runelar üzerinde önceliğe sahiptir. Örneğin, 1 Frost rune harcayan bir yetenek:
  • eğer aktif 1 Death rune'a ve en az 1 Frost rune'a sahipseniz aktif Frost rune'u,
  • eğer aktif hiç Frost rune'a sahip değilseniz aktif Death rune'u...
  tüketecektir.

  3. Rune Görüntüleri

  Standart kullanıcı arayüzünde runeların görüntüsü:
  [​IMG]

  Yenilenen bir Unholy rune:
  [​IMG]

  Death rune olarak; 1 Blood rune ve 1 Frost rune:
  [​IMG]

  Yenilenmekte olan 1 Death rune:
  [​IMG]

  2'si yenilenmekte olan 3 Death rune:
  [​IMG]

  2'si yenilenmekte olan 4 Death rune:
  [​IMG]

  4. Runic Power

  Runic power çubuğu maksimum 100 kapasiteye sahiptir ve varsayılan olarak boştur. Runelarınızdan birinin yanı sıra çeşitli talent ve yeteneklerinizi kullandığınız her seferde 10 runic power (Frost Presence'ta 12) yenilenir. Death Knightlar kullanmak için çeşitli miktarlarda runic power gerektiren birçok yeteneğe sahiptir.

  [​IMG]

  Combat esnasındayken, runic power azalmaz. Ancak combat'tan çıkıldığı anda runic power hızlıca düşmeye başlar.

  5. Rune ve Runic Power Yenilenmesini Geliştirme

  Çeşitli talent ve yetenekler rune ve runic power yenilenmesini artırabilmektedir.

  5.1. Rune Geliştirmeleri

  Bu bölümde, rune yenilenmesini hızlandıran talent ve yetenekleri listeledik.
  5.1.1. Tier-4 Talentlar

  Tier-4 talentlarınızın ikisi, rune yenilenme oranınızı artıracak bir yol sunmaktadır.
  • 15 Runic Power harcadığınız her sefer, Blood Tap size bir çift buff charge'ı verir. Blood Tap'in sağladığı aktif büyüyü kullanmak 5 charge tüketerek, Death rune olarak bir tam tükenmiş rune aktifleştirir.
  • Runic Empowerment, her Runic Power harcadığınızda pasif olarak işler. Harcadığınız her bir Runic Power başına, rastgele bir tam tükenmiş rune aktifleştirmek için %1.5 şansınız olur.

  Eğer hiç tam tükenmiş rune yoksa bu talentların her ikisi de çalışmayacaktır. Blood Tap durumunda, charge toplamaya devam edersiniz ancak tam tükenmiş runelara sahip olana dek bunları harcayamazsınız.

  5.2. Runic Power Geliştirmeleri

  Frost Death Knightlar, her zaman kullanmaları gereken presence olan Frost Presence'tayken %20 artırılmış runic power yenilenmesine sahip olurlar.

  Üçüncü bir Tier-4 talentı olan Runic Corruption, her Runic Power harcayışınızda pasif olarak çalışır. Harcadığınız her bir Runic Power başına, 3 saniyeliğine rune yenilenme hızınızı %100 artıracak %1.50'lik bir şansa sahip olursunuz.


  Kaynak: Runes and Runic Power - A Death Knight Resource System Guide (WoD 6.1.2) - Icy Veins
   

Sosyal medyada...